Rokiškio rajono savivaldybė

LGelezinkeliai

Achemos grupė

žybartuva

Irdaiva

SV Obeliai

Amanda

EVS GROUP

rokmedis

Rokmelsta

Pragiedruliai

Saules spektras

Izenbergas

Gimtasis rokiškis

Delfi.lt

Tema info

Tremtinių sajunga

duguva

Bernardinai

Lašų duona

Rokiškio krašto muziejus

Litcon

Svaita

Rokvesta

Tėvynės sąjuanga

Panevėžio keliai

RMG

Misko draugas

eigesa

Lexita CRM

Bajoru zuvis

Daivida

Gintarinė svajonė

„Sukilimo dalyviai padėjo pamatus tolesnei ginkluotai ir neginkluotai rezistencijai, kuri atvedė mus į Nepriklausomybę"


Dar būdama mokinukė Obelių kapinėse matydavau keisto ir labai didelio paminklo liekanas, prie kurių ant žemės stovėdavo didingas Kristaus bareljefas. Pastovėdavau, pažiūrėdavau ir nesupratusi, kas ir kodėl tokį paminklą sugriovė, eidavau toliau. Paklaususi mamos, koks tai paminklas, šiek tiek apie jį sužinojau. Mokykloje per istorijos pamokas apie „kažkokį" sukilimą niekas neužsimindavo...
Vis dėlto išmušė tiesos valanda ir sužinojome jo istoriją. Ne tik sužinojome, bet ir supratome, kad Birželio sukilimas - tai didvyriškas ir tragiškas Lietuvos gyvenimo puslapis. Didvyriškas savo užmoju, tragiškas tuomet neišsipildžiusiomis viltimis. Sukilimo dalyviai padėjo pamatus tolesnei ginkluotai ir neginkluotai rezistencijai, kuri atvedė mus į Nepriklausomybę.
Man neapsakomai džiugu, kad daugiau kaip du dešimtmečius puoselėta mintis atstatyti monumentą pagaliau tapo tikrove. 2013 metų gruodį atstatytas vienintelis Lietuvoje paminklas, skirtas 1941 metų birželio sukilimui ir sovietų teroro aukoms atminti.
Šio paminklo atstatymas yra kartu ir mūsų visuomenėje įsišaknijusio „neįgalumo" - ką aš galiu pakeisti ar padaryti - paneigimas ir kartu pavyzdys, kaip reikia dirbti norint pasiekti tikslą. Tokį pavyzdį parodė iš Obelių kilęs Donatas Smalinskas, subūręs bendraminčius ir visus geros valios žmones, neabejingus istorinės tiesos atkūrimui.
Manau, kad tai didžiausia dovana ne praeičiai, o ateities kartoms, kurios galės didžiuotis savo krašto žmonėmis, paliekančiais pėdsaką mūsų valstybės istorijoje. Tikiuosi, kad nebeteks perrašinėti istorijos iš naujo.


Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos" padalinio istorijos mokytoja,

TS-LKD partijos Rokiškio skyriaus pirmininkė Dijana Meškauskienė (nuotr. šešta iš kairės)

 

 

 

 

 Atgal į sąrašą
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas